Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Wizyta na wiertni

W dniu 2 lipca 2024 r grupa studentów geologii UJ miała okazję zapoznać się z prowadzonymi pracami na otworze badawczo-eksploatacyjnym Bańska PGP-4 wykonywanym przez firmę UOS Drilling w gminie Szaflary na Podhalu.

Wyjazd zorganizowano w ramach kursu Wybrane metody badawcze w prospekcji naftowej prowadzonego w naszej uczelni przez Pana Jarosława Zacharskiego.

Otwór Bańska PGP-4, został zaprojektowany do głębokości 7000 m w celu rozpoznania i ujęcia wód termalnych.
Ze względu na planowaną głębokość końcową uważa się że będzie to najgłębszy otwór geotermalny na świecie. Obecnie wznowiono prace kontynuując wiercenie od głębokości 5906 m do TD (Total Depth).

W trakcie pobytu na wiertni nasi studenci mieli okazję zapoznać się z założeniami projektu, procesem wiercenia, specyfiką prowadzenia prac i badań geologicznych w otworze, a w szczególności z rolą nadzoru geologicznego oraz tzw. mudloggingu czyli serwisu aparatury

kontrolno-pomiarowej. Szczególnie miło, że w trakcie pobytu na wiertni swoją wiedzą dzielił się ze studentami sprawujący nadzór geologiczny p. Piotr Fryś absolwent naszego Instytutu.

Takie wyjazdy zarówno poszerzają wiedzę jak i pobudzają wyobraźnię zwłaszcza gdy jest możliwość obejrzenia i opisania fragment rdzenia z głębokości prawie 6000 metrów!"

 

 

Web Content Display Web Content Display

 

Web Content Display Web Content Display

Speleo-webinarium w ramach 2021 Międzynarodowego Roku Krasu i Jaskiń
wydarzenia student

Speleo-webinarium w ramach 2021 Międzynarodowego Roku Krasu i Jaskiń

22.01.2021
Serdecznie zapraszamy na otwarte webinarium poświęcone tematyce krasu i jaskiń które odbędzie się w dniu 27 stycznia 2021 r. o godzinie 19:00, podczas którego wykład pt. "Jaskinie i kras - czym są i dlaczego są interesujące" wygłosi dr hab. Michał Gradziński, prof. UJ z naszego Instytutu.
Read More o Speleo-webinarium w ramach 2021 Międzynarodowego Roku Krasu i Jaskiń
studenci ogólne student

Komunikat Prodziekana ds. studenckich w sprawie rozpoczęcia zajęć dydaktycznych na Wydziale Geografii i Geologii UJ w roku akademickim 2020/21

02.10.2020
Read More o Komunikat Prodziekana ds. studenckich w sprawie rozpoczęcia zajęć dydaktycznych na Wydziale Geografii i Geologii UJ w roku akademickim 2020/21
studenci ogólne student

Wenus pełna życia?

22.09.2020
Serdecznie zachęcamy do lektury komentarza dr. Macieja Kani dotyczącego najnowszych odkryć na Wenus
Read More o Wenus pełna życia?

Web Content Display Web Content Display