Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

DNI NAUK O ZIEMI

DNI NAUK O ZIEMI

Zapraszamy serdecznie wszystkich pasjonatów nauk o ziemi na drugą edycję ogólnopolskiej konferencji „Dni Nauk o Ziemi” organizowanej przez Koło Naukowe Geologów Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ogólnopolska konferencja „Dni Nauk o Ziemi”

 

     Zapraszamy serdecznie wszystkich pasjonatów nauk o ziemi na drugą edycję ogólnopolskiej konferencji „Dni Nauk o Ziemi” organizowanej przez Koło Naukowe Geologów Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbędzie się w dniach 27-29 września 2023 roku w Instytucie Nauk Geologicznych UJ w Krakowie. Będzie to okazja do uzyskania wiedzy oraz przedstawienia wyników własnych badań w studenckiej atmosferze, a także możliwość do nawiązania znajomości, które zaowocują wspólnym wkładem w rozwój nauki. Aby przybliżyć wam czego możecie się spodziewać, przedstawiamy relację z zeszłorocznej edycji konferencji.

     Konferencja odbyła się 22-24 września 2022 roku. Była to kontynuacja cyklicznego wydarzenia „Dni Geologii”, jednak tym razem w nieco zmienionej formie. Głównym celem zeszłorocznej, jak i tegorocznej konferencji jest interdyscyplinarność i poszerzenie horyzontów poza granice klasycznej geologii, a także otworzenie się na dialog oraz nawiązanie współpracy między studentami i doktorantami zajmującymi się różnymi dziedzinami nauk o ziemi.

 

 

     Spotkanie rozpoczęło się wykładem prof. dr hab. inż. Marka Michalika pt. "Rola nauk o Ziemi w czasach kryzysu" oraz zwiedzaniem muzeum geologicznego i biologicznego w Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

 

     Celem konferencji było przede wszystkim stworzenie przestrzeni dla prezentacji wyników badań oraz wymiany poglądów między studentami i doktorantami z różnych uczelni. Podczas sesji referatowej i posterowej poruszono zagadnienia związane zarówno z geologią oraz paleontologią, jak i geografią, palinologią, astronomią, metodyką badań, zanieczyszczeniem środowiska oraz z prawem geologicznym. Materiały konferencyjne są dostępne w bibliotece ING UJ.

 

 

 

 

     W ramach sesji terenowej uczestnikom zostały zaproponowane dwie wycieczki: na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską oraz w Pieniny.

     W ramach pierwszej z nich prowadzonej przez mgr Krzysztofa Ninarda, dr Piotra Łapcika i Agatę Białą uczestnicy mieli okazję zobaczyć skały obejmujące wiekowo dewon, karbon, perm i jurę o genezie wulkanicznej i osadowej, zarówno lądowej, jak i morskiej. Dodatkową atrakcją była wizyta na Pustyni Błędowskiej i bezpośredni udział w poszukiwaniu subfosylnych tropów zwierząt, co jest tematem jednego z projektów naukowych członków KNGS UJ. Wycieczka zakończyła się wizytą w Jaskini Wierzchowskiej i oglądaniem hibernujących nietoperzy, a także podziwianiem malowniczego zachodu słońca w zamku Tenczyn w Rudnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     W trakcie wycieczki w Pieniny prowadzonej przez mgr Kamilę Kasperek z pomocą dr hab. Patrycji Wójcik-Tabol prof. UJ uczestnicy mieli okazję oglądać skały głównie z okresu jurajskiego, tworzące się w północnej części Oceanu Tetydy. Tematem przewodnim była ewolucja basenu na przykładach facji płytkomorskich oraz głębokomorskich przy uwzględnieniu skomplikowanej sytuacji tektonicznej. Oprócz tego uczestnicy zobaczyli interesujący przykład mioceńskiego wulkanizmu. Trasa ciągnęła się na tle malowniczych górskich widoków niedaleko miejscowości Krempachy, Kluszkowce oraz Szczawnicy.

 

 

 

 

 

     Trzeci i ostatni dzień konferencji był od rana do wieczora przepełniony warsztatami o zróżnicowanej tematyce. Rozpoczęliśmy od zwiedzania laboratoriów Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk pod przewodnictwem mgr Marceliny Boczkowskiej. Później przenieśliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej na warsztaty ichnologiczne prowadzone przez prof. Alfreda Uchmana. Po obiedzie aż do końca dnia trwały równolegle dwie serie zajęć. Były to terenowe warsztaty gleboznawcze prowadzone przez mgr Annę Bartos, warsztaty z analizy cykliczności prowadzone przez mgr Krzysztofa Ninarda w oparciu o metody statystyczne, warsztaty z analizy numerycznych modeli terenu prowadzone przez dr Mateusza Szczęcha, warsztaty paleobotaniczne w Instytucie Botaniki UJ prowadzone przez dr Grzegorza Pacynę, warsztaty z ewolucji raf prowadzone przez dr hab. Bogusława Kołodzieja prof. UJ oraz z mikrotektoniki prowadzone przez dr Macieja Kanię.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mamy nadzieję, że czas konferencji okazał się inspirujący dla uczestników. W następnej edycji możecie się spodziewać kolejnych możliwości rozwoju w dziedzinie nauk o Ziemi. Już teraz serdecznie zapraszamy do udziału! Zapisy na konferencję trwają do 05.07.2023. Już pracujemy nad nowymi warsztatami i wycieczkami dla Was, a także czekamy na abstrakty Waszych wystąpień do 30.08.2023. Wszelkie informacje związane z tegoroczną edycją możecie śledzić na stronie KNGS UJ na Facebooku: https://facebook.com/kolonaukowegeologowstudentowuj


 

Autorki tekstu: Agata Biała, Agata Kuźma
Autorzy zdjęć: Jakub Wcisło, Krzysztof Ninard, Agata Kuźma, Agata Biała


 

Pierwsza edycja „Dni Nauk o Ziemi”

Członkowie komitetu organizacyjnego:
Agata Kuźma
Agata Biała
Julia Krzyżowska
dr Piotr Łapcik
mgr Krzysztof Ninard

Redakcja materiałów konferencyjnych:
Agata Kuźma
Agata Biała

Oprawa graficzna:
Agata Biała

Wolontariusze:
Anna Mickiewicz
Aleksandra Żmudzińska
Jakub Wcisło

Instytucje wspierające:
Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Fundacja Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego „Bratniak”
Rada Kół Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patronaty naukowe:
Polskie Towarzystwo Geologiczne

Prowadzący wycieczek, warsztatów i wykładów:
mgr Anna Bartos
Agata Biała
mgr Marcelina Boczkowska
dr Maciej Kania
mgr Kamila Kasperek
dr hab. Bogusław Kołodziej, prof. UJ
dr Piotr Łapcik
prof. dr hab. inż. Marek Michalik
mgr Krzysztof Ninard
dr Grzegorz Pacyna
dr Mateusz Szczęch
dr hab. Patrycja Wójcik-Tabol, prof. UJ
prof. dr hab. Alfred Uchman